شبکه انديشمندان قم
کد خبر : 50939
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1393 0:0
تعداد مشاهدات : 3272

اقتصاد سالم زمینه فرهنگ سالم و فرهنگ سالم زمینه اقتصاد سالم را فراهم می کند

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان گفت: اقتصاد و فرهنگ به هم پیوسته اند و اینگونه است که اقتصاد سالم زمینه فرهنگ سالمِ، و فرهنگ سالم زمینه اقتصاد سالم را فراهم می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان، حجت الاسلام سیدحسین بهشتی نژاد در جمع کارکنان این اداره کل ضمن تبریک ایام نوروز گفت: این ایام مزیّن به نام حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام) است که مقام معظم رهبری نیز در پیام نوروزی شان متذکر شدند و امیدواریم به برکت این انوار مقدّس هدایت سال پربرکت، رحمت و موفقیت برای همه باشد.

وی به معنای لغوی واژه عید اشاره کرد و اظهار داشت: عید به معنای بازگشت است ولی وقتی در آیه ۱۱۴ سوره مائده دقت می کنیم، معنایی فراتر از معنای لغوی دارد و این نشان می دهد که هاله ای از قدس و معنویت بر این واژه حاکم است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با اشاره به عید از دیدگاه روایات گفت: در روایتی از امیرالمومنین علی(علیه السلام) است که راجع به عید فطر می فرماید "فقط عید فطر برای کسانی عید است که خدا روزه ی ماه رمضان را از آنان قبول کرده و سعی شان را مورد تشکر خودش قرار داده باشد؛ هر روزی که در آن معصیت انجام نگیرد، همان روز عید است."

وی با بیان اینکه عید نوروز سابقه ی معنوی در اسلام دارد، خاطر نشان کرد: عید نوروز از نظر سلیقه بهترین زمان در ایران است، چون که آغاز فصل بهار است و بهار بهترین آموزه ی توحیدی و معاد را دارد.

حجت الاسلام بهشتی نژاد ادامه داد: بر فرض اینکه نوروز هیچ مبنای شرعی نداشته باشد، نکته مهم ظرف زمان است که انسان باید از آن به بهترین شکل استفاده کند.

وی در ادامه با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی، مردم ایران لحظه تحویل سال نو را در مساجد، بقاع متبرکه و اماکن مقدس برگزار می کنند و رشد چشمگیری پیدا کرده است، افزود: حدود پانزده میلیون جمعیت ایران در لحظه تحویل سال جدید در مراکز عبادی هستند که در گذشته اینگونه نبوده است و البته مهم این است که انسان در دعای تحویل سال به معنا توجه بیشتری داشته باشد.

وی افزود: زمام قلب ها و تحولات در دست خداوند است و تا انسان خودش نخواهد و اراده جدی به تغییر وضع نداشته باشد، تغییر و تحوّل پیدا نمی کند و البته در روایات نیز هست که " خدا هیچ ملتی را تغییر نمی دهد، تا خودشان نظام اخلاقی شان را تغییر ندهند."

این مقام مسئول با اشاره به نامگذاری سال جدید به نام "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" از سوی رهبر معظم انقلاب افزود: ذکر دو واژه ی اقتصاد و فرهنگ در سخنان گهربار رهبری معظم نشان می دهد که دشمن در این دو موضوع به صورت جدی ورود پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: البته اقتصاد و فرهنگ به هم پیوسته اند و اینگونه است که اقتصاد سالم زمینه فرهنگ سالمِ، و فرهنگ سالم زمینه اقتصاد سالم را فراهم می کند.

حجت الاسلام بهشتی نژاد گفت: اقتصاد یک امر عادی نیست بلکه اگر اقتصاد ناسالم باشد، حتی انسان را با بحران کفر مواجه می کند.

وی افزود: برای تحقق شعار سال همانگونه که رهبری معظم تاکید داشتند، حضور و اراده ی همه قشرهای جامعه می تواند این بار را به منزل برساند و تنها یک نظام اداری از پس قضیه بر نمی آید.

مدیرکل تبلیغات اسلامی اصفهان با بیان اینکه ملت ایران مهمترین جلوه ی مدیریت جهادی را در هشت سال دفاع مقدس نشان دادند، افزود: در انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس، امام خمینی(ره) می دانستند که این ارتش نیست که می تواند در مقابل صدّام بایستد و لذا در حالی که سعی کردند بدنه ی ارتش حفظ شود، واقف به نقش مردم نیز بودند و با متانت و آرامش علاوه بر ارتش، سپاه و بسیج و تشکل های مردمی را نیز در کنار کار تشکیل دادند؛ و این مدیریت جهادی بود.

وی با بیان اینکه تا حضور مردم نباشد، مشکل اقتصاد و فرهنگ حل نمی شود، تصریح کرد: مقام معظم رهبری نگران دستگاه های فرهنگی و اقتصادی هستند و البته هجوم دشمن هم در این زمینه عادی نیست.

وی با بیان اینکه بستر ارزشهای دینی در انقلاب اسلامی رشد یافته است، افزود: اگر کسی شکرگزار نعمت ولایت نباشد، واقعاً ناسپاسی کرده است.

حجت الاسلام بهشتی نژاد خطاب به کارکنان این اداره کل گفت: ارتباط با دین و ولایت از مهمترین شاخصه های فعالیت در این نهاد مقدس است که همه باید شاکر آن باشیم و با همت و تلاش بیشتر و استفاده از ظرفیت های نیروی انسانی متدیّن، جوان و کارآمد بهتر از گذشته فعالیت کنیم.

وی با بیان اینکه امکان استفاده بیشتر از ظرفیت ها در استان اصفهان وجود دارد و حرکت این اداره کل در مجموع راهوار و فعال است، افزود: زمینه سوق به یک جریان مضاعف و چند برابر کردن ظرفیت ها هست و باید با بررسی شرایط و ارائه طرح، حرکت اداره کل استان را به یک حرکت جهادی تبدیل کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی اصفهان در پایان سخنان خود با بیان اینکه در سال ۹۲ تلاش های فراوانی هم در بخش فرهنگی و هم در بخش مالی انجام گرفت، از تلاش کارکنان در بخش امور مساجد، مدیریت سایت، کارگزینی، روابط عمومی و برخی کارکنان ادارات شهرستانی تقدیر کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :